تابلو تبلیغاتی حروف برجسته فلزی

 

برجسته فلزی نوعی يکی دیگر از تابلوهای تبليغاتی حروف برجسته به شمار میرود که نحوه ساخت و اجرای آن به شرح می باشد: 
این نوع برجسته نیز شامل یک رویه و یک لبه فلزی و هم جنس می باشد که بوسیله دستگاه لیزرفلزات ورق فلز برش خورده و لبه حروف توسط دستگاه حروف ساز پردازش شده ودرنهایت توسط استادکاربوسیله دستگاه جوش لیزر به هم متصل میشوند. کاربرد آنها بیشتر برای اسم گذاری مکانهایی است که نور پردازی آنها دارای اهمیت کمتر ولی سختی و استحکام بالای آن دارای اهمیت بیشتری باشد. البته گاهی کارهای کلاسیکی با حروف برجسته فلز خصوصا استیل و برنج ساخته میشود و با نور مخفی (اندريک) که همان نور تابیده از پشت حروف به سطح زمینه (بک گراند) است نور پردازی میگردد.
 

مراحل ساخت حروف برجسته فلزی

·         انتخاب نوع فونت  (رسم الخط) یا آرم که با نرم افزار کرول دراو صورت میگیرد.
·         برش طرح رو بوسیله cnc از روی طرح ویا بوسیله پلات گرفتن طرح و برش بوسیله قیچی دستی
·         آماده سازی لبه های ۱ الی ۴ سانتی متر و کار کردن لبه ها به دور طرح برش خورده
·         پرداختکاری لبه های حروف بوسیله سمباده نرم و بورس سیمی
·         رنگ آمیزی یا استروک دادن و یا آینه کاری کردن
 

نکات فنی

 
فلزاتی که برای این امر استفاده میشوند عبارتند از گالوانیزه ، مس ، برنج و استیل با ضخامت ۷۰ است. مهمترین مطلب در انتخاب نوع فلز به رنگ آن باز میگردد چرا که به جز گالوانیزه که میتوان بر روی آن رنگ آمیزی دلخواه انجام داد استیل را بخاطر نقره ای بودن آن (مات و براق) و مسی و برنجی را بخاطر طلائی بودن آن انتخاب میکنند. قابل ذکر است که رنگ طلائی مس به سرخی میل میکند.
در حروف برجسته گالوانیزه در صورتی که بخواهیم از رنگ کوره ای استفاده نمائیم حتما باید از زرجوش (نقطه) برای اتصال لبه به رویه حروف استفاده کنیم و در این حالت قلع در کوره از هم گسسته میگردد. لازم به ذکر است بدانیم حروف رنگ کوره ای شده فقط در مواردی توجیه اقتصادی دارد که مقدار حروف کم نباشد. در ضمن واضح خواهد بود که رنگ کوره ای طول عمر تابلو را زیاد خواهد کرد.
در حروف برجسته گالوانیزه گاهاً از رویه طلائی یا نقره ای برای زیبائی بیشتر حروف استفاده میگردد. منظور از رویه لایه اضافه ای است که بر روی برجسته رنگ شده نصب میگردد.
 
حروف برجسته فلزی بدلیل عبور ندادن نور از خود قابلیت روشنایی از روبرو را ندارد . این نوع حروف را میتوان از قسمت پشت حروف نورپردازی  کرد به این شکل که بعد از نصب حروف نور به صورت سایه و از زیر حروف دیده میشود و اصطلاحاً به این ترکیب نور اندریک گفته میشود.
مزایای این گونه حروف ، استقامت زیاد و زیبائی قابل توجه ، دوام بلند مدت آن می باشد که اگر در ساخت اولیه و طراحی و لحیم کاری آن دقت کامل شود ماندگاری نسبتا بالایی دارد.