تابلو پلکسی

حروف برجسته از جنس ورق های شفاف آکرولیک که با برند پلکسی گلاس شناخته شده اند تابلو پلکسی را شکل می دهند. از این حروف برای ساخت سردرب و نمای مغازه ها فروشگاه ها و سازمان ها استفاده می شود. حروف برجسته پلاستیک در برابر عوامل جوی محیطی مقاوم است در نتیجه نصب در فضای بیرونی آسیبی به تابلو نمیزند.
ورق های اکرولیک در ابعاد استاندارد و  ۱۸۳*۱۲۲ سانتی متر تولید می شوند. این ورق ها از لحاظ رنگ بندی تمام طیف های رنگی را دارا هستند به همین دلیل برای ساخت تابلوهای سازمانی که ملزم به رعایت رنگ بندی هستند مناسب می باشند.
آکرولیک ضخامت های مختلفی دارد که بستگی به محصول مورد نظر انتخاب می شود . اما برای تابلو پلکسی معمولا ضخامت ۳ میل کافی می باشد و نور مناسبی از خود عبور می دهد.
هم لبه ی حروف و هم روی حروف برجسته تابلو پلکسی را  با ورق آکرولیک می سازند . برای لبه ها معمولا احتیاج به برش به شکل نوار های ۹ و ۱۱ سانتی هست. اما بر خلاف چنلیوم ، تابلو پلکسی با برجستگی های غیر از این هم امکان ساخت دارد.
تابلو پلکسی ماندگاری بالایی دارد و در دکوراسیون داخلی هم استفاده میشود.

 ویژگی ها

برجسته پلکسی بخش عمده ای از صنعت تابلو های تبليغاتی را در بر گرفته است . این نوع حروف برجسته از ورق های پلاستیک ساخت کشور تایوان که با ضخامت های ۲ میلیمتر تا ۲۰ میلیمتر و بیشتر میباشد و با دستگاه لیزر برش داده میشود گفته میشود .

 نحوه ساخت تابلو برجسته پلکسی

تابلو پلکسی در دو سبک اصلی ساخته میشود که در تابلوسازی با نام های تخصصی کنشکاف و لبه هندی شناخته شده است. روش اول که در تابلو پلکسی کنشکاف نام داره به این صورت است که در لبه حروف شیاری ۳ میلیمتری با دستگاه ایجاد میشود و لایه رویی تابلو پلکسی داخل شیار قرار گرفته و با استفاده از حرارت مونتاژ میشود و اما در روش دوم ساخت تابلو پلکسی که روش لبه هندی است حروف لب به لب لایه روی تابلو پلکسی مونتاژ میشود و هیچ شیار و بیرون زدگی وجود ندارد امروزه تابلو پلکسی را میتوان با خلاقیت های بسیاری اجرا نمود و بهترین طرح ها را خلق کرد.

روش های ساخت تابلو پلکسی

طراحان گروه تابلوساز پرگار با خلق بهترین طرح ها در تابلو پلکسی توانایی خود را ثابت نموده اند . تابلو پلکسی را میتوان به شکل های مختلف اجرا نمود امروزه تابلو پلکسی در دنیا از طرفداران زیادی برخوردار است.ساخت این نوع تابلو نسبت به دیگر متریال تابلوسازی نسبتا سخت تر است و باید با ظرافت و دقت بیشتری انجام شود .برجسته پلکسی از قدیم تا امروز جایگاه خود را در صنعت تابلوسازی مدرن حفظ نموده و طرافداران پروپاقرص خود را دارد و این موضوع ثابت کرده که برجسته پلکسی از مد نیفتاده و روز به روز مدل های جدید و بروز از تابلو پلکسی اجرا میشود و چشم مخاطبین را مجذوب خود می نماید.