چنلیوم چیست؟

درابتدا باید بگویم کلمه چنليوم همان channelium ترکیبی از channel + aluminium است. Channel به معنی کانال و یا جسمی u شکل میباشد و چون حروف فارسی ، لاتین ویا اشکال بعد از چسباندن نوارلبه به کنارها شکل u مانند میگیرند ، در زبان لاتین ازchannel استفاده میشود و بدلیل اینکه جنس لبه این حروف آلومینیوم میباشد ترکیب این دو کلمه را channelium نام گذاشتند و در زبان فارسی عامیانه در کشور ما اصطلاحا چنليوم گفته میشود.این محصول دارای کیفیت بسیار بالا بوده و در برابرنور آفتاب ، گرما و سرما مقاوم بوده و تغییر شکل و رنگ نخواهد داد و از لحاظ زیبایی جلوه خاصی به تابلوها میدهد.

لبه چنليوم

لبه چنليوم دارای یک روکش محافظ نایلونی میباشد که تا زمان ساخت و نصب حروف بروی قسمت براق خواهد ماند و مانع از خط و خش برروی چنليوم میشود و در پایان کار توسط نصاب به راحتی جدا میشود.
نکته لازم به ذکر این است که این روکش محافظ بعد از نصب حتما باید جدا شود در غیر اینصورت پس از چند روز قرار گرفتن در برابر نور آفتاب دیگر از چنليوم جدا نخواهد شد. یکی دیگر از محاسن لبه چنليوم نوار اسفنجی گرد گیر میباشد که شرکت سازنده آنرا به خوبی طراحی و در نظر گرفته است که مانع ورود گرد و غبار و آب به داخل حروف میشود. شرکت mci نام این محصول خود را با مارک آلوراپید alurapid وارد بازار نمود که در کشور ما نیز این محصول موجود میباشد و قیمت آن نیز گرانتر از دیگر محصولات مشابه میباشد ، یکی از راه های تشخیص این محصول حک شدن نام برند این محصول alurapid و همچنین (made in spania) در داخل لبه چنليوم میباشد.

اندازه های چنليوم

چنليوم در سایزهای 7 و 9 و 11 سانتی متر با رنگهای نقره ای ،طلایی ، مسی ، سفيد ، مشکی ، ابی ، قرمز ، مسی و… در بازار موجود میباشد. بعد از اسپانیا کشور تایوان نیز از این ابتکار بی نصیب نماند و مشابه این محصول را با نام تجاری آلوباند aluband تولید و روانه بازار نمود که این برند نیز در نوع خود مرغوب میباشد. به طبع بعد ازتایوان کشور چین در تولید مشابه این محصول از تمامی رقبا حتی کشور سازنده اصلی یعنی اسپانیا پیشی گرفت و چنليوم های مختلفی با انواع مارک ها روانه بازار نمود که برخی از آنها عبارتند از آلوشاین alushine آلونوم ،آلووان،آلوتیپ alutape ،سهند (sahand) و غیره که امروزه در کشور ما بسیار فراوان یافت میشود.
 

نوع های چنليوم

لبه های چنليوم با طرح های مختلفی وارد عرصه ملزومات تابلوسازی و تبليغات شده است که از جمله می توان به لبه چنلیوم سايدلايت ، پانچ ، سوپرسايد لايت ، سوئدی ، سوپر پانچ و … نام برد که هرکدام از اين لبه ها با توجه به نوع تبليغات کاربردهای مختلفی بستگی به نوع شغل و سليقه مشتری دارند و جذابيت خاص جداگانه ای ایجاد می کنند .

فرآیند تولید تابلوهای چنليوم در گروه تابلوسازی پرگار

  1. آماده کردن فایل نهایی جهت برش دادن پلکسی توسط دستگاه لیزر
  2. خم کاری و چسب کردن لبه های چنلیوم دور پلکسی توسط استادکاران ماهر گروه پرگار
  3. ظرافت و دقت در اجرای این بخش از کار یکی از مهم ترین عوامل کیفيت بالای حروف برجسته چنليوم می باشد
  4. برش دادن PVC توسط دستگاه CNC
  5. چساباندن و مونتاژ SMD های (LED) با کيفيت بالا بر روی pvc جهت روشنایي داخل حروف برجسته چنليوم
  6. نوع + نحوه تقسیم بندی ومونتاژ + تعداد SMD نقش موثری در روشنايي حروف های برجسته از جمله چنليوم دارند.
  7. تهيه پلات کاغذی (الگو جهت نصب حروف ) از فایل نهایی طراحی شده توسط دستگاه کاترپلاتر
  8. نصب pvc بر روی زمينه تابلو (کامپوزيت ، ترمووود و …) و سيم کشی نهایی + اتصال به آداپتور(12 ولت)
  9. نصب برجسته چنلیوم و پيچ نمودن آنها بر روی pvc
در ساخت و تولید انواع تابلوهای تبلیغاتی همواره جهت هویت بخشیدن به تابلو تبليغاتی و رساندن پیام تابلو تبلیغاتی از حروف برجسته استفاده میشود. بنابراین با ایجاد تنوع در شکل ظاهری حروف برجسته واستفاده از متریالهای گوناگون (منظور جنس و نوع الیاژ حروف برجسته می باشد که از شناخته شده ترین متریال ها می توان به چنليوم و استیل و پلاستیک اشاره نمود ) می توان کارایی جذابیت و بهره وری تابلو تبلیغاتی را افزایش داد.
امروز شاهد تولید انواع مختلفی از تابلوهای تبلیغاتی با استفاده از مدلهای متفاوتی از نما و حروف برجسته می باشیم.دلیل این امر با توجه به رسالت تابلوهای تبليغاتی کاملا مشخص می باشد: متفاوت بودن و متفاوت به نظر رسیدن . در هر صنفی که باشید جهت معرفی محصولات و خدمات خود به دیگران نیازمندید که دیده شوید و برای این امر مهم به کار بردن روشی که جلب توجه نماید و برای دیده گان مشتریان تازه و جذاب به نظر آید امری ضروری است همه ما از صرف هزینه جهت تبلیغات انتظار بازدهی و فروش بیشتر داریم البته در این مطلب قصد اموزش تبلیغات و بازاریابی را نداریم هدف از مطرح کردن این موضوع متفاوت دیدن شدن با استفاده از تابلوهای تبلیغاتی به روز و مدرن می باشد. در همین راستا گروه تبلیغاتی و تابلوسازی پرگار به همراه متخصصین خبره  با به روزرسانی دانش و اطلاعات خود اقدام به ساخت انواع حروف برجسته با بیشترین تنوع محصول  نموده است.