نمای چوب ترمووود

نمونه کارها
نمونه کارها
نمونه کار ها
Previous
Next

نمای چوب ترمووود

با گذر زمان و تغییرات عظیم در صنعت های مختلف مانند ساختمان سازی و تابلو سازی ،نماهای ساختمانها و تابلوهای تبلیغاتی نیز در حال تغییر هستند.اخیرا برای نمای ساختمان و زمینه تابلوهای تبلیغاتی مانند تابلو چنلیوم ،حروف های برجسته استیل و تابلو نئون پلاستیک و … از ترمووود استفاده می شود.

در ادامه توضیحات کامل تری در مورد نمای ترمووود خواهیم داد.

 

 

پس از سالها تلاش و آزمایشات متعدد مهندسین در کشور فنلاند توسط حرارت دادن به چوب، ترمووود پدید آمد.بدین صورت که بعد از برش و شکل دادن به چوبها آنها را داخل دستگاه ۱۰۰ درجه سانتی گراد و بعد ۱۳۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند تا رطوبت چوبها کاهش پیدا کرده و خشک شوند. برای خارج شدن کامل رطوبت، چوبها را یک مرحله دیگر حرارت می دهند این حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد تا ۲۲۰ در جه سانتی گراد است.در این مرحله رنگ چوب کاملا تغییر کرده و رنگ قهوه ای روشن پیدا می کند.بعد از این مرحله چوبها را سرد می کنند تا به دمای ۱۰۰ درجه سانتی گراد برسند.بعد با پاشیدن آب روی چوبها دمای آنها را به دمای محیط نزدیک می کنند.در این مرحله چوب ها به خود رطوبت جذب کرده و در نهایت رطوبت جذب شده به ۵ تا ۶ درصد می رسد.همانطور که توضیح داده شد در این روش به هیچ عنوان از ماده شیمیایی استفاده نمی شود.حرارت بالایی که چوبها در این روش متحمل می شوند باعث می شود تا اسید های چوب تجزیه شود و هر گونه جانور ریز و حشرات موجود در چوب کاملا از بین بروند.این فرایند باعث مقاوت بسیار بالای چوب در تمام شرایط جوی خواهد شد.
ترمووود در دو روش به صورت استاندارد تولید می شود.روش Thermo-S و روش Thermo-D در روش Thermo-S ابعاد چوبها بین ۶ تا ۸ درصد بسته به رطوبت محیط تغییر پیدا می کنند این نوع چوبها بیشتر برای فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد. در روش Thermo-D ابعاد چوبها بین ۵ تا ۶ درصد با توجه به رطوبت محیط تغییر میکنند.این نوع چوبها بیشتر برای فضای بیرونی،نمای ساختمان و زمینه تابلو های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد.همانطور که گفته شد چوب ترمو در تمام شرایط جوی بسیار مقاوم است اما برای جلوگیری از تغیر رنگ چوبها در مقابل آفتاب باید چوبها را رنگ کرد. دو نوع رنگ برای چوب ترمو موجود می باشد.

۱رنگ پایه روغن:

این نو رنگها بیشتر برای فضای داخلی و چوبهای Thermo-S مورد استفاده قرار می گیرند

۲رنگهای پایه آب:

این نوع از رنگها بیشتر برای فضای بیرونی و چوبهای Thermo-D مورد استفاده قرار می گیرند.این رنگها به دلیل پایه آب بودنشان ۳ تا ۴ میلیمتر داخل چوب نفوذ می کند،و هیچ لایه ای را روی چوب شکل نمی گیرد.و همین امر باعث می شود که رنگ چوب با گذر زمان پوسته نشود.این نوع از رنگها به دلیل تنوع بالا مورد استقبال بسیاری از مشتریان قرار گرفته است. برای رنگ کردن چوبها باید گفت که رنگ کردن چوبها طی دو مرحله انجام می شود.مرحله اول چوبها را رنگ کرده و به مدت ۲۴ ساعت در مکانی گرم باقی می مانند تا خشک شوند و مرحله بعدی برای اینکه چوبها رنگ مورد نظر را به خود بگیرند دوباره رنگ می شوند و و دوباره برای خشک شدن رنگ چوبها به مدت ۲۴ ساعت دیگر در مکانی گرم قرار می گیرند و بعد آماده نصب می شوند.

گروه تابلوسازی پرگار با اجرای نمای ترمووود برای تابلو های تبلیغاتی همواره خدمتگزار مشتریان محترم می باشد.

نما چوب ترمو چیست؟

ترمووود همان چوب معمولی می باشد با این تفاوت که چوب معمولی را تحت شرایط خاص با دستگاههای ویژه حرارت می دهند و با این کار رطوبت چوب را به ۴ الی ۶ درصد کاهش می دهند و صمغ چوب را از آن خارج می کنند و رنگ چوب از سفید روشن به حالت تیره مایل به قهوه ای در می آید.
( thermowood) ترمووود در واقع از روش‌های تیمار بصورت گرمایی چوب می باشد. مطالعه‌ء علمی در زمینه‌ی بهبود حرارتی چوب در دهه  ۱۹۳۰ میلادی در آلان توسط استام و هانسن و در دهه ۱۹۴۰ در ایالات متحده به وسیله وایت انجام شد. در دهه ۱۹۵۰ باوندام، رانکل و بوروی آلمانی تحقیق در این مورد را ادامه دادند و در دهه ۱۹۶۰ گزارشی از یافته های علمی در زمینه‌ی بهبود حرارتی را کولمن و اشنایدر منتشر کردند. در میان روش‌های پیش‌نهادی برای این کار پروسه ترمووود که توسط ویتانیمی و همکاران در ۱۹۹۷ ثبت شد، شاید موفق ترین پروسه ترمووود در اروپا بوده باشد.

نمای چوب ترمووود

چوب ترمو عمدتا از جنگلهای دارای مجوز و گواهی کیفیت در اروپا تولید می شود. با استفاده از مکانیزم حرارتی ترمو، بدون استفاده از مواد شیمیایی و صرفا با اتکا بر گرما چوب ترمو در برابر نفوذ قارچ و کپک محافظت شده و نسبت به چوب معمولی دارای ماندگاری بیشتری خواهد بود. در نتیجه نفوذ حرارت به سطوح چوبی، باعث تغییر رنگ در سطوح داخلی چوب خواهد شد که این به نوبه خود به زیبائی نمای چوب ترمووود خواهد افزود.

نـمــا چیست ؟

نما در لغت به معنای صورت ظاهری هر چیز و آنچه که در معرض دید و برابر چشم است، منظره خارجی بنا و عمارت می باشد و نمـاسازی، فن روسازی ساختمان و ساختن نمای عمارت است.